Kinesiotaping
Elektro Stymulacja
Kinezjotaping
Kinesiotaping logopedyczny jest narzędziem z powodzeniem stosowanym w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami motorycznymi w obrębie jamy ustnej np. w celu domknięcia ust w przypadku obniżonego napięcia mięśnia okrężnego ust, mięśnia bródkowego, mięśni żuchwy, mięśni policzkowych. Aplikacja plastrów ma na celu wzmocnienie mięśni w obszarze ustno-twarzowym oraz przywrócenie prawidłowych (fizjologicznych) czynności motorycznych takich jak: oddychanie nosem, prawidłowa pozycja spoczynkowa języka, dojrzałe połykanie z językiem znajdującym się na górnych dziąsłach i podniebieniu twardym.
Kinesiotaping logopedyczny ma szerokie zastosowanie w terapii wielu zaburzeń mowy oraz daje
możliwość dodatkowego wsparcia oraz wzmocnienia efektów terapeutycznych.
Należy pamiętać, że nie jest on substytutem terapii logopedycznej, lecz jej uzupełnieniem, co oznacza, że terapia logopedyczna nie powinna ograniczać się wyłącznie do aplikacji plastrów.
Kinesiotaping logopedyczny możemy stosować w terapii dzieci i dorosłych z takimi zaburzeniami jak:
- dysfonia,
- dysfagia,
- dyzartria,
- porażenie nerwu twarzowego,
- porażenie nerwu trójdzielnego,
- zaburzenia i zapalenia stawów skroniowo-żuchwowych,
- bruksizm,
- obniżone napięcie mięśni w obszarze ustno-twarzowym,
- rozszczep warg,
- nawykowe oddychanie ustami.
Mechanizm działania plastra
Plaster działa jak bodziec, który oddziałuje na określone partie ciała oraz wpływa na napięcie mięśni przez działanie na skórze. Receptory skóry odbierają informację sensoryczną (np. w okolicy mięśnia okrężnego ust), przetwarzają ją w układzie nerwowym oraz wysyłają informację zwrotną do efektorów (np. mięśni mimicznych) w postaci określonego ruchu (np. ruch uniesienia żuchwy i dolnej wargi w celu domknięcia ust). Istnieje kilka technik aplikacja plastrów (technika mięśniowa, więzadłowa, korekcyjna, limfatyczna), które dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.
Obecnie, w wielu krajach na świecie prowadzi się badania potwierdzające działanie kinesiotapingu w logopedii. Najwięcej badań dotyczy dwóch aplikacji: S-tape w obszarze podbródka oraz aplikacji na mięsień okrężny ust. Wspomniane aplikacje korzystnie wpływają na proces terapii logopedycznej.
Najważniejsze zasady w kinesiotapingu logopedycznym:
- Kinesiotaping można stosować już u niemowląt, ale nie zaleca się używania plastrów w przypadku noworodków (z uwagi na wrażliwą i delikatną skórę oraz słabą barierę ochronną),
- Przed aplikacją plastra na twarzy, należy wcześniej wykonać aplikację testową (np. na ręce), żeby sprawdzić jak reaguje skóra. W przypadku zaczerwienienia, swędzenia lub innych niepożądanych reakcji nie zaleca się aplikacji plastra,
- Nowe podejście w kinesiotapingu zaleca używanie jak najmniejszej ilości plastra. Im mniej plastra, tym lepiej,
- Przed aplikacją zaleca się zaokrąglenie rogów plastra, żeby zapobiec odklejaniu się taśmy (dla porównania rysunki: 1 i 2),
- Plastry mogą pozostać na skórze zarówno kilka godzin, jak i kilka dni, w zależności od tolerancji skóry.
Elektrostymulacja podniebienia miękkiego, warg i języka
Chcielibyśmy zaproponować Państwu metodę terapeutyczną, która od lat z powodzeniem jest stosowana w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Metoda ta jest dedykowana tym osobom, u których występują dysfunkcje aparatu mowy, w szczególności języka, warg i podniebienia.
Terapia ta jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Zabieg elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Polega on na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie podniebienia miękkiego lub języka w celu usprawnienia ich funkcji.
Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe podniebienia, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.
Wskazania do zabiegów elektrostymulacji:
- po operacji rozszczepu warg i podniebienia,
- opóźniony rozwój mowy
- dyslalia obwodowa
- mowa nosowa (rynolalia)
- afazja motoryczna
- dyzartria( zaburzenia artykulacji )
- wysiękowe zapalenie uszu (zaburzenia pracy trąbki słuchowej)
- niedosłuchy
- problemy z połykaniem pokarmów
- ksztuszenie podczas jedzenia i picia
- po adenotomii ( usunięciu migdała gardłowego)
Do elektrostymulacji wykorzystuje się wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Dla uzyskania przepływu prądu, który pobudza mięśnie stosuje się dwie elektrody; jedną z elektrod umieszcza się na łopatce, karku lub przedramieniu pacjenta, natomiast drugą elektrodą punktową dotyka się bezpośrednio stymulowane miejsce. Zabieg jest komfortowy, bo zupełnie bezbolesny. W zależności od stanu wrażliwości skórnej pacjent może odczuwać lekkie mrowienie lub może nie odnotować żadnych odczuć
Efekty terapii z użyciem elektrostymulatora w rozszczepach warg i podniebienia.
Dzięki angażowaniu włókien mięśniowych podniebienia miękkiego i języka do procesu skurczu następuje:
- wzrost elastyczności tkanek poddawanych zabiegowi;
- zapobieganie powstawania bliznowców;
- poprawa siły mięśni;
- zwiększenie masy oraz objętości mięśni;
- poprawa ukrwienia okolicy operowanej;
- wzrost pobudzenia tkanek;
- przyspieszenie gojenia;
- zmniejszenie obrzęków pooperacyjnych;
- działanie przeciwbólowe;
- działanie przeciwzapalne
Dziedzic S., Możliwości zastosowania zabiegów fizykalnych w leczeniu spastyczności
Nowotny J., Podstawy fizjoterapii
https://logopediadladzieci.pl/kinesiotaping-w-logopedii-nowosc-w-terapii/ Opracowanie: Jolanta Szczupider
3,443 Liczba odwiedzin, 2 Dzisiaj