Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

(Ostatnia zmiana: 1 kwietnia 2025)

Drodzy Rodzice

Zachęcamy do przeczytania krótkiego artykułu, w którym chcemy Wam przybliżyć temat autyzmu.

Okazją ku temu jest obchodzony w dniu 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Został on ustanowiony w 2008 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, z inicjatywy Kataru, a obchodzony jest na całym świecie. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. W tym dniu podejmowane są różne inicjatywy społeczne, mające przypomnieć o autyzmie, zachęcić do poszerzenia wiedzy na jego temat, uwrażliwić na potrzeby osób, które zostały nim dotknięte, podkreślić solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami. Jeszcze do niedawno sądzono, że autyzm dotyczy głównie chłopców, dlatego jego symbolicznym kolorem stał się kolor niebieski, a w dniu 2 kwietnia kolor ten dominuje w różnorodnych formach obchodów. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, stąd do różowego coraz częściej dołącza kolor różowy.

Być może sami macie dziecko ze zdiagnozowanym autyzmem, być może obawiacie się, że Wasze dziecko może mieć autyzm, może ma go któreś z dzieci Waszych krewnych lub znajomych, a być może temat ten jest dla Was obcy, bo nigdy w swoim życiu nie zetknęliście się z nim bliżej.

Czym jest autyzm? Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, dlatego nazywamy go zaburzeniem neurorozwojowym.

Jego występowanie w społeczeństwie staje się coraz częstsze, a wyniki najnowszych badań wskazują, że w krajach wysoko rozwiniętych pod względem cywilizacyjnym jest on obecnie najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci. Według ostrożnych szacunków w Polsce autyzmem dotkniętych jest około 30 tysięcy osób, w tym około 20 tysięcy dzieci i 10 tysięcy dorosłych.

Autyzm jest zjawiskiem niezwykle złożonym, a jego obraz u każdego dziecka jest inny, indywidualny, jemu tylko właściwy, stąd mówimy o spektrum autyzmu.

Do najczęstszych objawów autyzmu należy zaburzenie w odbiorze świata przez zmysły, osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od świata ludzi neurotypowych. Mają problemy z rozumieniem i wyrażaniem emocji, budowaniem więzi z innymi ludźmi, także z osobami najbliższymi, funkcjonowaniem społecznym, komunikacją. Problemy te prowadzą często do poczucia niezrozumienia i osamotnienia.

Odpowiednia wiedza dotycząca autyzmu zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób ze spektrum. Dlatego w trakcie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizowane są liczne i różnorodne wydarzenia, które mają charakter edukujący i integrujący osoby neurotypowe i osoby autystyczne, tak by coraz bardziej zmniejszać ich społeczną izolację i alienację, stygmatyzowanie, powielanie szkodliwych i krzywdzących mitów i stereotypów.

Nasza Poradnia, jak co roku, włącza się w obchody Dnia Autyzmu. W tym roku w naszej siedzibie w Czeladzi i Będzinie prezentujemy temat zarówno wiedzy jak i właściwych postaw społecznych wobec problemu autyzmu. Zapraszamy, zarówno do jej obejrzenia, jak i do

chwili indywidualnej refleksji na temat autyzmu. AUTYZM – WIEM, ROZUMIEM, AKCEPTUJĘ.

Opracowała mgr Katarzyna Filus

 12 Liczba odwiedzin,  1 Dzisiaj