Mity na temat depresji

(Ostatnia zmiana: 28 marca 2020)

Człowiek z depresją nie uśmiecha się.

Depresja to bycie smutnym.

Wystarczy wziąć się w garść.

Depresja dotyka tylko kobiety.

Wystarczy odpocząć, a wszystko minie.

Leczenie psychiatryczne, farmakologiczne uzależnia/zmienia osobowość.

Przecież ma wszystko – to nie może być depresja.

Dzieci nie chorują na depresję.

Depresja wynika z tego, że ktoś nie ma czegoś do roboty. Osoby, które mają zajęcie, pracę, nie mają depresji, bo nie mają na nią czasu.

Depresja jest oznaką słabości.

Musi być naprawdę źle, żeby podjąć leczenie.

Czego najlepiej nie mówić osobie w depresji: weź się w garść, nie pogrążaj się w tym stanie, nie użalaj się nad sobą, inni mają gorzej, nie bierz tak wszystkiego do siebie, jesteś przewrażliwiony, zajmij się czymś, znajdź sobie jakieś zajęcie, wyjdź do ludzi, nie doceniasz tego, co już masz, zajmij czymś myśli, mnie też nie jest lekko, życie nie jest łatwe, nikt nie obiecywał, że będzie lekko, nie bądź egoistą, musisz być silniejszy, musisz sobie radzić w życiu, czym ty się tak martwisz, przecież nie masz powodów do zmartwienia, przecież masz wszystko, myśl pozytywnie, uśmiechnij się, głowa do góry, nam też jest ciężko, musisz być silniejszy, będzie dobrze.

Co mówić: nie jesteś sam, jestem z tobą, nie opuszczę cię, poradzimy sobie z tym razem, jesteś dla mnie ważny, jestem tu dla ciebie, chcesz się przytulić?, masz moje pełne wsparcie, jak ci się udało do tej pory przetrwać ten ciężki czas?, może nie wiem, co przeżywasz, ale pomogę ci jak tylko będę umiał/a, jesteś dzielny, nie oceniam cię, będę cię wspierać, jesteś bezpieczny, jestem przy tobie.

Nie umniejszaj problemów osoby z depresją. Nie porównuj problemów osoby z depresją do problemów swoich albo innej osoby. Nie mów: wiesz miałam tak samo i nie zaczynaj opowiadać o sobie. Nie stawiaj przed osobą w depresji trudnych wyborów.

Oprac. mgr Monika Skóbel

 778 Liczba odwiedzin,  3 Dzisiaj