Gala Finałowa Powiatowego Konkursu „Żyję zdrowo na sportowo”

(Ostatnia zmiana: 22 maja 2023)

 Gala Finałowa Powiatowego Konkursu „Żyję zdrowo na sportowo”

Kolejna edycja powiatowego konkursu „Żyje zdrowo na sportowo” organizowana przez Naszą Powiatową Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Będzinie ZAKOŃCZONA!

Warto przypomnieć, że Pan Starosta Sebastian Szaleniec objął honorowym patronatem nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy!

Należy także podkreślić, że idea konkursu wynika z wdrażania zadań Poradni określonych w &8 ust.1 pkt.3 jej Statutu w zakresie profilaktyki ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powiatu będzińskiego.

W dniu 18 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym odbyło się podsumowanie Konkursu „Żyję zdrowo na sportowo” oraz wręczenie nagród.

Zebranych uczestników wraz z opiekunami w ciepłych słowach powitał Pan Starosta Sebastian Szaleniec oraz Pani Dyrektor Poradni Barbara Cebula. W wypowiedziach kierowanych do młodych ludzi podkreślone zostało znaczenie dużego związku między zdrowiem psychicznym, emocjonalnym i fizycznym.

Zasadniczą częścią Gali Finałowej było przedstawienie wyników CZĘŚCI LITERACKIEJ KONKURSU „Żyję zdrowo na sportowo”, które prezentowały się następująco:

I miejsce:       Iga Piasecka z SP w Gródkowie

II miejsce:      Maja Szypuła, Wiktoria Widuch i Alicja Drukała z SP nr 13 w Będzinie

III miejsce:    Martyna Rabęda z SP nr 3 w Wojkowicach

(ex aequo):   Andrzej Sygut z SP nr 2 w Będzinie

            O tym jak poradzili sobie nasi młodzi adepci sztuki pisania, by wyrazić swoje stanowisko w palącej kwestii: zdrowie – odżywianie – sport? w kilku słowach zwróciła się do autorów przewodnicząca komisji konkursowej – Pani Maria Augustyńska:

Otóż…

„Najkrócej można powiedzieć, że uczestnicy poradzili sobie: TWÓRCZO, z wyobraźnią, empatią, wiedzą, ale też poczuciem humoru. Niech to krótkie, ale precyzyjne podsumowanie, będzie dla Was zachętą do tego w co się bawić, gdy zepsuje się komputer, telewizor lub na dłużej rozładuje się telefon. Może warto zrobić coś z kimś wspólnie – nie wirtualnie, ale w realu, na łonie natury. Uporządkujmy więc!

Nadesłane prace mają wspólny mianownik – jest nim RÓŻNORODNOŚĆ!

Zarówno w treści, jak i formie, co dowodzi, że mamy do czynienia z młodzieżą ambitną, pomysłową, otwartą na innych.

Równie ważne jest to, że przy młodych ludziach stoją: nauczyciel przedmiotów, specjaliści: psycholodzy, pedagodzy szkolni, motywując do pisania, a dyrektorzy koordynują akcję. Dziękujemy!

Uczennice i uczniowie dostrzegają w swoich pracach Rodziców, którzy na łonie natury kształtują zdrowe nawyki w odżywianiu, dają poczucie bezpieczeństwa. Po prostu – są obok!. Tak jak w opowiadaniach Alicji Krzemień z SP nr 3 w Będzinie czy Ani Sobczyk z SP nr 4 w Będzinie.

Z kolei Alicja Drukała, Maja Szypuła i Wiktoria Widuch z SP nr 13 w Będzinie podejmują ważny społecznie aspekt uprawniania sportu – niebezpieczne skutki przetrenowania młodego organizmu często połączone z niewłaściwym odżywianiem. W dialogu, który rytmizuje tekst i buduje napięcie pokazują postawy trenera i lekarza sportowego – ich uważność i poczucie odpowiedzialności za zdrowie – nie wyniki- powierzonego im nastolatka, tak jakby chciały powiedzieć: „tak można odnaleźć autorytety”.

Cenne w nadesłanych pracach jest także to, że młodzi twórcy pozwalają swobodnie działać swojej WYOBRAŹNI.

Dramatyczna historia ptasiego bohatera w rozmiarze XXL uratowanego przez kota – czarodzieja przed zjedzeniem przez zmutowaną dżdżownicę budzi zaciekawienie. Iga Piasecka ze SP w Gródkowie świadomie operuje słowem w narracji i dialogu, stosuje niedopowiedzenia, buduje napięcie, również graficznie. IGO! To są cechy dojrzałego stylu i inwencji.

Przewrotne zakończenie w opowieści Andrzeja Syguta z SP nr 2 w Będzinie wskazane jest przytoczyć w oryginale: „Warto żyć zdrowo, lecz krowa zawsze pozostanie krową i nie da rady żyć na sportowo”. Połączone z rymowaniem narratora świadczy o pomysłowości piszącego i jest źródłem humoru.

W przysłanych na konkurs pracach podejmowany jest także wątek relacji rówieśniczych – jakby na przekór opiniom o dominacji wśród współczesnej młodzieży skłonności do wykluczania, szukania w klasach tzw. kozłów ofiarnych, dręczenia, co może zaburzać zdrowie psychiczne nastolatków i prowadzić do samobójstw.

Nasi autorzy zwracają uwagę na kształtowanie przez sport życzliwości, dzielenia się pasjami, przełamywania nieśmiałości i zacieśniania przyjaźni nawet po latach – jak w opowiadaniach Amelii Pietraszewskiej z SP nr 6 w Będzinie czy Martyny Rabędy z SP nr 3 w Wojkowicach.

W sporcie zdarzają się kontuzje. O tym, że można i warto podjąć wysiłek, aby stały się motywatorem do przełamywania swoich słabości pisze jako narrator w 1 – szej osobie Oliwia Pluszyńska z SP nr 11 w Będzinie. Ponadto jako jedyna uczestniczka przekazała nam pracę napisana odręcznie. BRAWO!… To cenne.

Tytułowa kwestia Konkursu „Żyję zdrowo na sportowo” w nadesłanych pracach dzieci i młodzieży (nastolatków) ma zatem różne oblicza – to dobrze, bo jest w nich refleksja, kreatywność, wrażliwość.

Piszcie. Wasz głos ma znaczenie!

Pisanie może też być rodzajem terapii, bo dowartościowuje, oswaja lęki”.

Wyniki pierwszej edycji konkursu (na która składały się konkurencje sportowe, quiz wiadomości o zdrowym odżywianiu, plakat promujący zdrowy tryb życia) oraz wyniki części literackiej konkursu zostały zsumowane i utworzyły klasyfikację generalną.

Wyniki klasyfikacji generalnej są zatem następujące:

I MIEJSCE:   Szkoła Podstawowa nr 13 w Będzinie

II MIEJSCE: Szkoła Podstawowa w Gródkowie

III MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 2 w Będzinie

i tym samym Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowy Styl Życia otrzymała Szkoła Podstawowa nr 13 w Będzinie.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz uczestnikom Konkursu!

Składamy również serdeczne podziękowania sponsorom i darczyńcom, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody.

W imieniu Organizatorów konkursu:


Barbara Cebula- Dyrektor PPPP
Anna Augustyńska – Czerwińska – psycholog

Tomasz Hałat – pedagog

 395 Liczba odwiedzin,  3 Dzisiaj