Aktywność fizyczna to kluczowy element dłuższego, zdrowszego i szczęśliwszego życia. Nawet proste ćwiczenia pomagają łagodzić stres, poprawiają ogólne samopoczucie i pozwalają nam z większym optymizmem spojrzeć w przyszłość. Siedzisz w domu od kilkunastu dni i nie wiesz, ile jeszcze taki stan może potrwać. Jesteś coraz bardziej zirytowany, zmęczony, nie masz na nic chęci? To efekt braku ruchu, który jest niezbędny każdemu człowiekowi. Wielu osobom się wydaje, że po tym jak zamknięte zostały siłownie i kluby fitness, a władze zalecają wszystkim pozostanie w domach w związku z szalejącą epidemią, bycie aktywnym jest niemożliwe. Na szczęście są w błędzie. Zadbać o formę można zawsze i wszędzie. Wystarczy odrobina miejsca w pokoju, żeby rozruszać zastane mięśnie, popracować nad wydolnością i wpompować do mózgu cenne endorfiny. Szczęśliwcy, którzy mają do dyspozycji rower stacjonarny albo bieżnię są w mniejszości, ale drogi sprzęt wcale nie jest potrzebny do tego, żeby zadbać o formę. Wystarczy odrobina samozaparcia i pomysłowości, żeby każdy, niezależnie od wieku, płci i stopnia sprawności fizycznej, znalazł coś skrojonego idealnie pod swoje potrzeby. Wspólna aktywność ruchowa jest też świetnym sposobem na rozruszanie znudzonych izolacją od rówieśników i pozamykanych w czterech ścianach dzieci. Treningi z rodzicami są nie tylko sposobem na spożytkowanie nadmiaru energii, ale również świetnie integrują rodzinę w tych niełatwych czasach.
Ćwicząc regularnie dbasz o swoje ciało, zgrabną sylwetkę, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Jeżeli będziesz regularnie ćwiczyć, na pewno zyska na tym twoja pewność siebie. Wysiłek fizyczny pozwala też rozładować negatywne emocje, z którymi coraz częściej nie potrafimy sobie radzić.
Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie między innymi na:
kości i stawy– utrzymanie pewnego zakresu ruchu lub jego zwiększenie, kształtowanie powierzchni stawowych, utrzymanie elastyczności i sprężystości torebek i więzadeł stawowych, poprawa usprawniania kości,
mięśnie– zwiększenie siły i masy mięśniowej, utrzymanie prawidłowej długości i elastyczności mięśni, rozwijanie zdolności mięśni na reagowanie na bodźce układu nerwowego, skurcz i rozkurcz poprawiają krążenie na obwodzie, w przypadku niedowładu ćwiczenia mogą przywrócić czynność mięśni i poprawić ich siłę,
układ nerwowy– w zależności od swej formy może być bodźcem lub reakcją na bodziec: ruch bierny- zmiana ułożenia, rozciągnięcie torebki stawowej, więzadła lub mięśnia; ruch czynny- wpływa na rozwinięcie pamięci ruchowej, szybkości i łatwości odpowiedzi na bodźce zewnętrzne,
układ oddechowy– nauka prawidłowego oddychania, zwiększenie pojemności życiowej płuc, zwiększenie elastyczności tkanki płucnej, kształtowanie klatki piersiowej i postawy,
układ krążenia– zwiększenie sprawności i wydolności przez zwiększenie pojemności wyrzutowej i minutowej serca,
układ trawienny i moczowo-płciowy- zwiększenie sprawności mięśni gładkich, poprawa czynności żołądka i jelit, ćwiczenia zapobiegają- zaparciom i zaleganiu moczu.
Liczne badania naukowe potwierdzają te oraz masę innych korzyści płynących z ruchu. Nie jest to zamknięta lista. Pamiętajmy jednak, że tak jak w każdej dziedzinie, tak i w ćwiczeniach, należy zachować umiar.
Kierujmy się zatem słowami Owidiusza „medio tutissimus ibis” – dosłownie: najbezpieczniej jest chodzić środkiem, a mniej dosłownie: miej umiar we wszystkim.
Ale jak ćwiczyć w domu, gdy z powodu społecznej kwarantanny musimy zrezygnować z wyjścia i rekreacji na świeżym powietrzu ? Zestaw ćwiczeń możemy sobie zorganizować w domu i nie wymaga to ani wiele zachodu, ani wiele miejsca. Wspólnie z moim kolegą Patrykiem Sperlingiem, absolwentem AWF-u i nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach przedstawiamy państwu krótki filmik, przedstawiający ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem rzeczy, które każdy ma w domu. Wszystkie przedstawione ćwiczenia wzmacniają mięśnie kończyn górnych (wzmacniają mięśnie grzbietu – ćwiczenia, które były w leżeniu na brzuchu, wzmacniają mięśnie klatki piersiowej – wszystkie ćwiczenia, które były w leżeniu na plecach, wzmacniają obręcz barkową – wypychanie butelek w górę, utrzymanie butelek w leżeniu na brzuchu w powietrzu, przekazywanie butelki, rozciągają mięśnie klatki piersiowej, rozciągają mięśnie grzbietu i ćwiczą gibkość).
Tomasz Hałat
Pedagog PPPP w Będzinie
1,039 Liczba odwiedzin, 1 Dzisiaj